Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni

Z Tipi Yangın Merdiveni

Z tipi yangın merdivenleri yüksek kategoriye giren binalarda Yönetmelik'çe zorunlu hale getirilmiştir. Dairesel merdivenle karşılaştırıldığında daha seri olarak hareket edilebilmesi söz konusudur. Yangın merdivenleri apartmanın dışında yer aldığından kayma ve buzlanma durumları düşünülerek üretilmelidir, o nedenle merdivenler gofreli sac malzemeden imal edilirler. Ayrıca merdivenlerin dış koşullarda olan kar, yamur gibi etkenler nedeniyle paslanmaması için paslanmaz çelik veya sac malzemeden imal edilecekse de astar ve epoksi boyayla korunaklı hale getirilmesi gerekecektir.

Bir binada her katta bulunan insanların acil durumda çıkışını sağlayacak şekilde yangın merdiveni imal edilmelidir. O nedenle katlarda bulunan insanların yükünü karşılayabilecek şekilde profil adedi, profil kesit alanı hesaplarda göz önünde bulundurulur. Bir insanın binanın içinde bulunduğu konumun yangın merdivenine maksimum uzaklığı 12-18 metre arası olmalıdır, yangın merdivenleri kurulumu yapılırken bu mesafeyi aşan bina genişliklerinde birden fazla yangın merdiveni kurulumu yapılmaktadır.

Yangın Kapısı, Acil çıkış kapısı olarakta bilinir. Yangın Merdiveni Üzerine Takılan Panik barlı Kapıdır. Yangın Kapısı Fiyatları, Üreticiden ucuz fiyat.