Yangın Merdiveni Hayat Kurtarır

Yangın Merdiveni Hayat Kurtarır

Yangın Merdiveni Hayat Kurtarır

Yangın merdivenleri can kurtarma işlevi dolayısıyla binalar açısından en önemli bölümlerdir.

Binaların belli bölümleri mevcuttur. Bu bölümlerden en önemlisi ise yangın anında kaçış imkanı veren yangın merdivenleridir. Hayati öneme haiz olmasından ötürü yangın merdivenlerinin imalatında belirli kurallara uyulmak zorunluluğu vardır. Sağlam olması gereken yangın merdivenleri, aynı zamanda ebatlarının da kurallara uygun olma mecburiyeti vardır.

Yangın Merdiveni İmalatında Dikkat Edilen Unsurlar

Yangın merdivenleri sağlam olmak zorundadır. Üzerine ağırlık bindiği anda buna mukavemet gösterebilecek güçte olması gerekmektedir. Bu nedenle yangın merdiveni imalatı için paslanmaz çelik kullanılır. Ana direklerin sağlamlığı da gözetildiğinde merdiven üzerine ağırlık bindiğinde bunu taşıyabilecek kadar sağlam olmaktadır. Yangın anında kaçan insanların kaymaması için basamaklar kabartmalı ve baklava desenli olarak imal edilmektedir. Bir diğer unsur ise, kalabalık yerlerdeki yangın merdivenlerinin iki çıkışının olması gerektiğidir. Böylelikle yangın sırasında olası bir izdihamın önüne geçilmiş olur.

Yangın Merdiveni Fiyatları

Yangın merdiveni fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesine ve el emeğinin yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Metrekaresi yaklaşık 1000 TL civarındadır.